Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Потребно е само малку труд за да внесете свежина во љубовната врска.

Психологот Елена Кузмановиќ вели дека партнерот е еден вид огледало на самите нас. Како созреваме, така правиме и подобри избори. Доколку исчезне страста во врската, најпрвин треба да се соочите со тоа и да се запрашате што е проблемот и дали партнерот е вистинскиот за вас.

Проблемите влијаат на страста и на либидото, а овие совети ќе ви помогнат како да ја вратите страста во врската.

Допирајте се често 

Преку допирот вие всушност кажувате „те сакам“, но без зборови. Тука не зборуваме само за гушкање, туку и за случајни допири по рамото, ногата, грбот.

Научете да слушате 

Зборовите на партнерот треба да останат во вашата глава, а не да излезат низ другото уво. Вистински слушајте го својот партнер и не го прекинувајте. Треба да му покажете дека може да има доверба во вас и на кој начин ќе бидете поблиски.

Прифатете дека секоја врска има добри и лоши денови

Не очекувајте сè да биде мед и млеко. Лошите периоди ќе ја направи вашата врска посилна.

Разговарајте за иднината

Секојдневните разговори за ручек, шопинг, расправии за пари се здодевни. Разговарајте за вашите сонови, желби, планови. Ќе размените многу креативни идеи и ќе се забавувате.

Пробајте го неговото хоби

Доколку досега не сте гледале фудбал со вашиот партнер, еве еден интересен предлог за да уживате заедно. Заедничкото навивање води до телесен контакт. Вложете труд за да откриете што вашиот партнер сака и зошто.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Љубов и секс

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Read more

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе