Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Има многу фактори што може негативно да влијаат врз вашиот сексуален живот, но некои од нив се стекнати лоши навики.

Ако мислите дека животниот стил не влијае врз нарушување на сексуалната желба и перформанс, се лажете.

Ослободете се од овие лоши навики и вратете ја страста и акцијата во спалната соба.

 

Нездрава исхрана

Ако поголемиот дел од вашето дневно мени се состои од брза и нездрава храна преку која внесувате преработени јаглехидрати, прости шеќери и заситени транс-масти, тоа може значително да ја забави циркулацијата на крвта во организмот, а за мажите тоа значи ослабена ерекција.

Премногу сол

Ако солената и конзервирана храна се редовни во вашата исхрана, евентуално ќе ви се покачи крвниот притисок, што може да го намали либидото.

Ја прескокнувате предиграта

Живееме во брзо време, но не се брзајте да завршите со сексот, туку уживајте во сите составни делови на сексуалниот чин, а тука спаѓа и предиграта. Резултатите од истражување во кое учествувале 8.700 мажи и жени покажале дека сексот траел подолго кога партнерите пред самиот акт користеле различни видови на стимулација. Оралниот секс и меѓусебната мастурбација за многу од нив била совршена комбинација.

Премногу пиете

Една чаша вино или пиво може да ви помогне да се опуштите, но преголеми количества алкохол може само да ви наштетат во спалната соба. Алкохолот во големи количини влијае врз ерекцијата кај мажот и ја намалува влажноста на вагината кај жената.

Пушење

Пушењето има многу негативни последици по човековото здравје. Во поглед на вашиот сексуален живот, никотинот и хемикалиите во цигарите ја намалуваат сексуалната желба кај жените и негативно влијаат врз ерекцијата кај мажите.

реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Љубов и секс

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Read more

Потези што го прават мажот фантастичен љубовник

Read more

Дали сексот е подобар наутро или навечер?

Read more

Детали од свадбата што откриваат дека бракот нема да трае долго

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Читај повеќе

Кои проблеми може да бидат рани знаци на автоимуна болест?

Читај повеќе
  • filter

Дизајнирајте го вашиот дом во салоните на Прима

Читај повеќе

Јадете ги често: Тиквичките ги штитат срцето, видот и цревата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колумбија го бара „светиот грал“: Праќа експедиција до потонат брод со богатство

Читај повеќе

Дали Камила ја стигна кармата за она што ѝ го направи на Лејди Ди?

Читај повеќе

Што се случува кога пиеме кафе на празен стомак?

Читај повеќе

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Читај повеќе