Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Ф.З.
/ 28.11.2023 / 17:49

Обрнувањето внимание на внесот на шеќер е паметен потег кога се обидувате да изгубите тежина, но правилното внесување на шеќер не е секогаш лесно, бидејќи некои од стратегиите за кои мислите дека може да бидат корисни всушност може да го отежнат достигнувањето на вашите цели.

Затоа би било добро да ги знаете најчестите митови поврзани со шеќерот и како да постигнете рамнотежа при консумирање благи.

Мит: Мора целосно да се откажете од шеќерот

Целосното исклучување на благите може да ви помогне да ги намалите калориите и да изгубите неколку килограми, но тој пристап може да ве остави да се чувствувате лишено и да доведе до уште поголема желба за шеќер. Наместо тоа, благо јадете умерено.

Мит: Треба да избегнувате шеќер во овошје и млечни производи

Овошјето и млечните производи како млекото и незасладениот јогурт содржат природни шеќери фруктоза и лактоза, но нема потреба да ги избегнувате овие намирници бидејќи тие содржат хранливи материи кои се добри за вас. Млекото содржи протеини и калциум, додека овошјето се состои од витамини, минерали и влакна. Од друга страна, додадените шеќери, како што се рафинираниот шеќер во колачите или кафето, не нудат никакви нутритивни придобивки.

Мит: Медот и јаворовиот сируп се подобри бидејќи се природни

Природните засладувачи како мед, јаворов сируп, нектар од агава или кокосов шеќер се помалку обработени од шеќерот за јадење, но тоа не ги прави подобри. Всушност, сите овие засладувачи содржат иста количина на калории, а вашето тело ги обработува на ист начин. Затоа, обидете се да ги третирате како рафиниран шеќер.

Мит: Треба да го замените шеќерот со нискокалорични засладувачи

Нискокалоричните засладувачи како стевијата можат да ви помогнат да го намалите вкупниот внес на калории и за возврат да ги поддржат вашите напори за губење на тежината. Сепак, тие можат да имаат негативни ефекти на долг рок бидејќи калориите би можеле да ги надокнадите со друга храна.

Мит: Можете едноставно да го игнорирате шеќерот во храна која не е десерт

Според Johns Hopkins Medicine, има многу намирници, како житарици за појадок или јогурт со вкус, кои не спаѓаат во областа на десерт и содржат рафиниран шеќер. Ако ги игнорирате може да значи дека консумирате многу повеќе додаден шеќер отколку што мислите. Поради оваа причина, препорачливо е секогаш да ги гледате состојките пред да купите одредена храна.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фит

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Read more

Не мора да е месо: Најдобри вегетаријански извори на протеини

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Мрзлива вежба за рамен стомак – прави чуда за две недели

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе