Пет најлоши брендови за гуми кои би требало да ги одбегнувате

Гумите играат важна улога во стабилноста и безбедноста на возилото.

Затоа е многу важно кога ќе дојде време да ги замените гумите на вашиот автомобил да проверите кои брендови се подобри, односно кои треба д ги одбегнувате.

Експертите за гуми, но и корисниците, препорачуваат во широк лак да ги заобиколите овие пет брендови:

- AKS

- Compass

- Telluride

- Westlake

- Geostar

Производите на овие компании не ги задоволуваат основните критериуми за безбедност и не ја поминале контролата на квалитет. Многу брендови за автомобилски гуми, особено оние од Кина (вклучувајќи ги петте наведени погоре) во одреден период биле под истрага на овластените служби или биле приморани да ги повлечат своите производи од продажба, наведува хрватски Index.hr.

Ако барате нови гуми, најдобро е да ги разгледате брендовите кои нудат проверен квалитет, како Cooper, Goodyear, BFGoodrich, Bridgestone, Continental, Dunlop, Firestone, Kumho, Michelin, Toyo, Uniroyal и Yokohama.

Овие компании нудат квалитетни автомобилски гуми во ценовен опсег што може да се вклопи во сечиј буџет.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Авто новости

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Поглед во освежениот BMW M5

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе