Пет навики за појадок кои го уништуваат вашето тело

Важен е начинот на кој го започнувате утрото. Некои луѓе многу размислуваат за тоа што ќе јадат и пијат веднаш штом ќе се разбудат, додека други зграпчуваат сѐ што е пред нив додека излегуваат од врата.

Во секој случај, она што го внесувате во вашето тело за појадок може да влијае на вашето здравје на многу начини, а диететичарите велат дека некои од најлошите навики за појадок кои луѓето имаат тенденција да ги имаат може да направат хаос на вашето тело и вашето здравје.

„Навиките за појадок играат значајна улога во нашето целокупно здравје и благосостојба, а со препознавање и менување на овие навики, можеме позитивно да влијаеме на нашата исхрана и да го подобриме нашето целокупно здравје“, вели нутриционистката Мери Сабат.

Премногу шеќер

Може да биде примамливо да земете крофна кога ќе излезете, но за жал, започнувањето на денот со многу шеќер и без други хранливи материи е една од најлошите навики за појадок што можете да ги прифатите.

Според нутриционистката Мелани Бец, треба да ги ограничиме овие благи намирници за појадок што е можно повеќе.

„Многу традиционални јадења за појадок имаат тон додаден шеќер, како што се житариците, гранолата, лиснатите, крофните, палачинките и вафлите, како и шеќерот што можете да го додадете во вашето кафе“, вели таа.

Меѓутоа, Американското здружение за срце препорачува не повеќе од 25 грама додаден шеќер за жените и 36 грама за мажите за да се намали ризикот од срцеви заболувања, па затоа е важно умерено да ги јадете овие зашеќерени опции.

Избегнување овошје и зеленчук

„Појадокот е вашиот прв оброк во денот и може да биде одлична можност да внесете неколку порции овошје и зеленчук, особено затоа што повеќето луѓе не се ни приближно до постигнување на целта од минимум пет порции овошје и зеленчук дневно“, вели Бец.

Исполнувањето на овие цели е важно за вашето целокупно здравје, бидејќи јадењето доволно производи може да помогне да се намали ризикот од рак, дијабетес, срцеви заболувања, болести на бубрезите, па дури и деменција.

Не јадење доволно протеини

Во еден совршен свет, секое утро ќе имате доволно време и енергија да направите вкусен омлет од зеленчук со мисиркино и шолја кафе за да ги исполните вашите цели за протеини и влакна. Во реалноста, може да биде навистина предизвик да вклучите доволно витални хранливи материи во вашиот појадок - особено кога брзате да излезете од дома на време. Сепак, според диететичарите, недостигот на протеини во утринскиот оброк може да биде една од најлошите навики за појадок.

„Појадокот е време да размислите за внес на доволно протеини бидејќи вашето мускулно ткиво се распаѓа преку ноќ кога телото е во режим на одржување и поправка, а ви требаат протеини за да го стимулирате повторното растење“, вели Бец.

Значи, ако не го добиете за појадок, сте пропуштиле прилика до следниот оброк, а ако секогаш ја пропуштате оваа можност, вашата мускулна маса ќе се намалува со текот на времето.

Пиење кафе пред јадење

Зборувајќи за прескокнување на појадокот, друга потенцијално штетна навика за појадок е пиењето кафе пред да имате шанса да јадете. Всушност, една студија објавена во British Journal of Nutrition покажала дека пиењето кафе пред појадок може негативно да влијае на нивото на шеќер во крвта.

Плус, кафето го потиснува вашиот апетит, што значи дека поголема е веројатноста да го прескокнете или одложите појадокот.

„Ако го прескокнете појадокот или чекате предолго за да јадете, се поставувате себеси како премногу гладни и поголема е веројатноста да направите нерационален избор на храна“, објаснува таа.

Не пиење доволно вода

Вашиот ум може да оди директно на утринската шолја кафе веднаш штом ќе ги отворите очите, но, исто така, важно е да пиете вода пред да го започнете денот. Недоволното пиење и дехидрираноста може да биде штетно за вашето здравје на краток и долг рок.

„Многу луѓе ја занемаруваат важноста од хидратација на своето тело наутро, но непиењето соодветна количина вода со појадок може да има негативни последици. Водата помага во одржување на функциите на телото, го помага варењето и ја поддржува апсорпцијата на хранливи материи, а дехидрацијата може да доведе до замор, недостаток на фокус и намалена метаболичка ефикасност“, додава таа.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе