Пет природни начини за борба против целулитот

Б.С.Б.
/ 22.06.2022 / 17:54

И покрај различните третмани за целулит, тие не се долгорочни решенија за одржување здрав изглед на кожата.

За да делуваат некои од овие третмани за целулит, можеби ќе биде потребно да ги повторувате со месеци бидејќи во спротивно можат да се повлечат во рок од шест месеци до година.

Како тогаш да се борите против целулитот?

Според студија објавена во International Journal of Cosmetic Science, изгледа дека намалувањето на складирањето маснотии и зголемувањето на согорување маснотии низ телесна топлина се примарните начини, со истовремено подобрување на микроциркулацијата и синтеза на колаген.

Овие начини се целосно природни за намалување на целулитот:

Здрава исхрана

Некои од најдобрите намирници за намалување или превенција од целулит се ленено семе, храна со висок процент на вода, храна богата со влакна, висококвалитетни извори на протеини, храна богата со калиум, здрави маснотии и вода.

Намирници кои треба да ги избегнувате: шеќер, сол, рафинирано брашно и производи од рафинирани житарки, како и хидрогенирани масти.

Колаген

Кога кожата е цврста на неа помалку се гледа целулит. Колагенот е најзастапен протеин во човечкото тело и е потребен за еластичност, младешка текстура и цврста кожа.

Еден од најдобрите начини да внесете колаген е преку супа од коски.

Редовно вежбање

Новите истражувања покажаа дека интензивните тренинзи можат да бидат ефикасни во намалување на поткожното и стомачното масно ткиво за разлика од другите видови тренинг

Етерични маска

Студии покажаа дека етеричното масло од грејпфрут содржи големи количини антивоспалителен ензим кој помага во разбивање на целулитот и спречува создавање нови масни клетки под кожата.

Масажа

Подобрувањето на циркулацијата на крвта и лимфна дренажа, суво четкање на кожата и третмани со масажа имаат потенцијал да помогнат во намалување на целулитот.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фит

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Read more

Нов трик за слабеење: Путер во утринското кафе

Read more

Тренинг за почетници: 15 минути вежби за целото тело

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more
 

Магазин

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пита од шолја

Читај повеќе

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе