Пет совети како да ја вратите акцијата во сексуалниот живот

Ако забележавте дека не ви оди баш најдобро во поглед на сексот, можеби е време да промените нешто. Посветете се на предиграта, ослободете се од предрасудите и уживајте.

 

Ослободете се од рутината, додадете малку спонтаност, само така вашиот сексуален живот повторно ќе заживее.

Комуницирајте

Комуникацијата е неопходна за да можете подобро да разберете што му треба на вашиот партнер. Со разговор создавате чувство на доверба, што е важен дел од секоја врска. Се обидувате да воспоставите граници, бидете јасни кога станува збор за динамиката на сексуалниот однос. Основата за одличен секс е одличната комуникација. Колку повеќе комуницирате, толку е подобра предиграта, сексот и се после тоа.

Вклучете ја предиграта

Предиграта е многу повеќе од орално задоволство пред самиот сексуален чин. Тоа е форма на сексуална (или несексуална) активност која ве става во фантастично расположение пред воопшто да дојде до врска помеѓу две лица.

Предиграта може да започне неколку часа пред вашата сексуална средба и е одличен начин да го подобрите сексот и интимноста во вашата врска надвор од спалната соба. Тоа може да ви помогне да ја доведете вашата сексуална желба до такво ниво што едвај чекате да се најдете насамо.

Користете секс играчки

Користењето сексуални помагала за време на сексуалниот однос може да го подобри уживањето со вашиот партнер. Секс играчките ја отвораат вратата за многу забава и истражување. Има многу играчки за различни намени.

Има некои кои можете да ги користите додека партнерот ве гледа, кои партнерот може да ги употреби врз вас (и обратно), па дури и некои кои можете да ги користите заедно за време на предиграта и сексот. Затоа изберете играчка и забавувајте се.

Бидете спонтани

Со текот на времето, сексот може да стане малку монотон. Бидете спонтани и зачинете ги работите. Сексот (и врската) постојано нека бидат забавни и возбудливи. Закажете секс, а сепак бидете опуштени. Како? Изберете случаен датум и време, а останатото нека се случи спонтано.

Уживајте во моментот

Забавувајте се и не дозволувајте да размислувате за постигнување оргазам секогаш кога водите љубов. Изгубете се во моментот за целосно да се препуштите и опуштите.

Уживајте во секое чувство, допир, скокоткање, бакнеж... Со поместување на фокусот ќе доживеете максимално задоволство.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Љубов и секс

Орален секс: Кој повеќе ужива да прима, а кој да пружа задоволство?

Read more

Кои се најчестите секс-фантазии на жените кога се во врска

Read more

Промени во сексот по 30-тата година кои никој не ги кажува

Read more

И жените гледаат порно, еве во што најмногу уживаат

Read more
 

Магазин

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Читај повеќе

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Читај повеќе

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Читај повеќе

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Читај повеќе