Пет знаци дека ви треба одмор

Секојдневниот стрес доведува до психички и физички одмор. Има јасни знаци кои укажуваат на тоа дека ви е потребен одмор од сè.

Колегите ве прашуваат дали сте добро

Другите луѓе забележуваат дека сте под стрес, дека сте нервозни. Ако колегите ве прашуваат „дали сте уморни“, „дали сè е во ред“, ова е знак дека ви е потребен одмор.

Правите грешки

Хроничниот стрес е причина зошто правите грешки на работното место и знак дека мора да одморите. Поради уморот ја губите способноста за работа и не може да се посветите како што би требало.

Ве боли сè

Грбот, главата, очите, стомакот...кога сме под стрес, телото станува помалку отпорно на болка, па може да се случи да ве боли главата.

Проблеми со спиењето

Несоницата или зголемената потреба за сон поради умор е причина за стрес. Понекогаш не можете да заспиете бидејќи се соочувате со проблеми, а понекогаш немате воопшто сила за работа. И двете состојби се показател дека ви е потребен одмор.

Имате потреба да се изолирате

Немате желба да се дружите со пријателите, ги избегнувате нивните повици и едноставно не сакате да бидете во контакт со други луѓе. Сите сакаме да имаме слободно време за себе, но ако ги избегнувате контактите со блиските луѓе, тоа е знак дека мора да заминете на одмор.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Здравје

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Read more

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Read more

Лекарства или психотерапија – што е подобро за вас?

Read more

Колку е опасен делта сојот за бремените жени?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе