Пет знаци на замастен црн дроб кои можат да се забележат на лицето

Болестите на црниот дроб понекогаш е тешко да се откријат во раните фази бидејќи немаат очигледни симптоми.

Истражувањето претставено претходно оваа година на состанокот на Ендокриното друштво предупреди на загрижувачкиот факт дека секој трет возрасен живее со нарушување на црниот дроб што може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести, рак или дијабетес тип 2.

Заболувањето на замастен црн дроб може да биде предизвикано од дебелина, висок шеќер во крвта и високо ниво на маснотии во крвта. Оваа болест значително го оштетува црниот дроб, а исто така може да доведе до цироза, која е опасна по живот медицинска состојба.

Според лекарите, заболувањето на замастен црн дроб обично не предизвикува забележителни проблеми во раните фази, но постојат пет симптоми кои можат да се забележат на лицето. Тоа се:

жолта кожа и жолти очи (жолтица)

црвена кожа

розацеа

восочен изглед

видливи капилари на лицето.

Овие симптоми се појавуваат кога црниот дроб почнува да откажува и укажуваат на тоа дека телото се обидува да се исчисти од разни видови отпад. Во случај да ги забележите овие симптоми, консултирајте се со вашиот лекар за понатамошни чекори.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе