Пилешко какво не сте пробале досега - во сос од портокал и мед

Пилешкото месо е една од најчесто користените намирници во секоја кујна, бидејќи е здраво, евтино и лесно за подготвување.

Во 100 грама бело пилешко месо без коски има: 165 калории, 31 грам протеини, 4 грама масти (од кои 1 незаситени), 74 мг натриум.

Ако сакате крцкаво пилешко со кожичката, тогаш нутритивната табела малку се менува: 197 калории и 8 грама масти (од кои 2 заситени).

Само 100 грама пилешко месо дневно ги задоволува дневните потреби за железо, а ќе внесете и значителна количина витамин Б и цинк.

Ако ви е досадено од класичните рецепти за готвење пилешко месо, пробајте го овој необичен спој – пилешко во сос од мед и портокал.

Потребни состојки:

Шест парчиња обескостено пилешко месо од копан со наткопан

Сол и бибер по вкус

2 големи чешниња лук

1 лажиче ситно сечкан свеж ѓумбир (или половина лажиче сув мелен)

2 лажички кафеав шеќер

1 лажица маслиново масло (за маринирање)

1 лажиче оригано

1/4 лажиче сува дробена црвена пиперка

2 лажици маслиново масло (за пржење)

1 средна главица кромид

1/2 шолја пилешка супа

1/2 шолја сок од портокал

1 цела кора од портокал, рендана

1/4 шолја мед

Постапката за готвење е едноставна, погледнете ја во видеото во прилог:

Remote video URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе