Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Есента е идеално време да пробате рецепт за вкусна и сочна пита од тиква која ќе ги воодушеви сите членови на семејството и вашите гости.

Овој традиционален американски десерт станува омилен десерт за многумина откако ќе го пробаат.

Потребни состојки:

 • 250 гр брашно
 • 50 гр шеќер
 • ½ лажичка сол
 • 125 гр путер
 • 1 јајце
 • 2 големи лажици млеко

за кремот:

 • 500 мл млеко
 • 500 гр тиква
 • 200 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажичка цимет

Подготовка:

Калапот покријте го со хартија за печење. Измешајте брашно, сол и шеќер. Потоа додајте ладен путер исечкан на коцки и со прстите измешајте ја оваа смеса додека тестото не наликува на крупни трошки. Потоа додадете ги јајцето и млекото и брзо измесете го тестото во топка. Не месете предолго, инаку тестото нема да биде крцкаво. Завиткајте го тестото во пластична фолија и оставете го во фрижидер половина час.

Тиквите за кремот исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во поголем сад, заедно со млекото. Додадете шеќер и зачини и ставете го кремот да се готви на тивок оган додека не омекне тиквата (околу 15 минути), но мешајте за да не изгори тиквата. Кога ќе омекне, изматете го со миксер со стапче. Оставете го кремот да се излади и потоа додадете ги изматените јајца.

Загрејте ја рерната на 180°C. Извадете го тестото од фрижидер и разредете го и ставете го калапот. Со вилушка избоцкајте го дното и ставете го тестото во замрзнувач десетина минути. Извадете го тестото од замрзнувач и покријте го со фолија и потоа печете го 10 минути.

Извадете го испеченото тесто и намалете ја рерната на 160°C. Истурете го кремот во тестото и печете сѐ заедно половина час. Оставете го колачот да се излади пред да го послужите.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
 • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
 • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе