Пјаниќ потпиша со Барса

Босанскиот везист Миралем Пјаниќ стана дел од моќната Барселона откако веќе стави потпис на понудениот договор.

Пјаниќ во текот на синоќешниот ден ги направи неопходните медицински прегледи по што потпиша договор со кој се обврза на 4-годишна верност кон клубот од „Камп Ноу“.

Миралем ја игра четвртатта сезона во дресот на „Бјанконерите“ откако дојде од Рома каде пак мина пет сезони. По цели 11 години во Италија, Пјаниќ ја менува средината.

Каталонците за трансферот на Босанецот нема да потрошат ниту евро во однос на Јувентус бидејќи се работи за трампа. Бразилскиот везист Артур Мелу од Барса премина во Торино, а Јуве доплати и 10 милиони евра.

30-годишниот Босанец се очекува да остане во Јуве до крајот на сезоната до кога „Старата дама“ има натпревари.

„Сигурни сме дека ќе остане кај нас до крајот на август. Дечкото е професионалец, многу интелигентен и ги разбира ситуациите многу брзо при што знае брзо да се прилагоди“, изјави Маурицио Сари по петочниот натпревар против Лече на кој Пјаниќ одигра 90 минути.

реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе