Племе од Индонезија стана хит на социјалните мрежи поради бојата на очите

Едно племе од островот Бутон во Индонезија стана хит меѓу фотографите, но и на социјалните мрежи, поради нивната необично сина боја на очи и бронзениот тен.

Домородците од племето имаат Варденбургов синдром кој влијае на пигментацијата поради што имаат необично сини очи.

Оваа појава е реткост во Индонезија, бидејќи тамошните жители најчесто имаат темна коса и темни очи, но неретко се раѓаат и со различна боја на очите. Во прашање е наследна генетска мутација за која се проценува дека во некаков облик ја има еден од 42.000 луѓе. Тој синдром може да доведе и до губење на слухот.

Геологот Корчнои Пасарибу од Џакарта неодамна ги фотографираше луѓето од племето. 38-годишниот фотограф го документира животот во рурална Индонезија, со посебен фокус на бројните племиња.

„Сините очи се уникатни и убави и тие се моја инспирација. Сината е моја омилена боја“, вели фотографот.

На островот Бутон живеат околу 450.000 луѓе од кои повеќето во мали, изолирани племиња.

Remote video URL
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Чек дис аут

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more

Тиктокер ги одбра најлошите градови во Европа - Тетово на апарати

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе