По повод 13 Ноември се развеа партизанското знаме на врвот Љуботен

И оваа година љубителите на планинарењето го одржаа традиционалното искачување на врвот Љуботен по повод Денот на ослободувањето на Скопје од наци-фашистичката оклупација во Втората светска војна.

Фото: Ненад Димитриевски

Шеста година по ред искачувањето е во организација на I love hiking group Macedonia. Бидејќи 13 Ноември се паѓа во работен ден (понеделник), искачувањето беше синоќа (недела).

Фото: Ненад Димитриевски

Се тргна во 6 часот пред Железничката станица Скопје со организиран превоз до Старо Село од каде беше почетната точка на турата на 700 метри надморска височина. До врвот пауза се направи кај Планинарскиот дом „Љуботен“ (1.622 мнв).

Фото: Ненад Димитриевски

Врвот Љуботен е висок 2.499 метри надморска височина. Иако се наоѓа на Шар Планина, неговиот снежен врв се гледа од Скопје и важи за планина која го чува овој град и затоа е и на грбот на Град Скопје.

Фото: Ненад Димитриевски

Организаторот на планинарската тура врвот Љуботен го опишува како: „Атрактивноста на турата е во врвот, кој има форма на пирамида. Љуботен важи за малку суров врв поради тоа што претставува еден вид 'пристаниште' на Шара каде се прекршуваат сите ветришта. Љуботен е моќен, величествен и горд. И затоа Љ секогаш ќе асоцира на Љуботен“.

Фото: Ненад Димитриевски

На врвот планинарите го развеаја знамето на Третата македонска ударна бригада, какво што партизаните носеле со себе при ослободувањето на Скопје.

Фото: Ненад Димитриевски (десно)

Третата македонска ударна бригада била формирана во село Жегљане, Кумановско на 26 февруари 1944 година. Била формирана од баталјонот „Стив Наумов“ и кумановските баталјони „Јордан Николов - Орце“ и „Христијан Тодоровски - Карпош“. Пред ослободувањето на Скопје оваа Бригада учествувала во ослободувањето на Велес на 9 ноември, а потоа и на Тетово на 19-ти.

Борци на Третата македонска ударна бригада (меѓу кои Христијан Тодоровски-Карпош, Методија Андонов-Ченто, Ацо Шопов и Вера Јоциќ.
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Култура

Виртуозниот виолинист Роберт Лакатош настапува со Македонската филхармонија

Read more

Сензибилната трансформација на Дурацовски

Read more

Предновогодишна концертна бајка на Сара Мејс, Крисмас Грлс и Камерниот оркестар на Битола

Read more

Париски рефлексии во Офицерскиот дом во Битола

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Хамас ослободи уште 12 заложници

Читај повеќе

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе