По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

По изминати скоро три месеци од грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски – од него нема ниту трага ниту глас. Институциите тврдат дека трагаат по него, осомничените и натаму тврдат дека се невини и немаат никаква поврзаност, додека родителите бараат било каква информација за грабнатиот. Од скопското Обвинителство за „Макфакс“ посочуваат кои дејствија ги преземале, но не одговараат дали истрагата напредува за Костадиновски да биде најден.

„Во рамките на огромниот број дејствија кои што Основното јавно обвинителство Скопје ги презема со цел пронаоѓање на лицето и обезбедување докази беше извршена и реконструкција на целиот настан согласно проверките направени до овој момент. Обвинителството крајно посветено работи на расчистување на настанот“, велат од Обвинителството за „Макфакс“.

Притворот за осомничените скопјани, во чиј автомобил Костадиновски последен пат бил снимен како влегува се продолжува од месец во месец. Обвинителството тврди дека тие можат да избегаат, сокријат докази, влијаат на сведоци – Кривичен суд смета дека сомневањата се оправдани и треба да останат во затворот во Шутка.

„Макфакс“ претходно објави дека осомничените скопјани, во затворот стигнале и до телефон, остварувале комуникација со лица од надвор – која не доведе до Костадиновски, но доведе до апсење на дилери на дрога. Дополнително, обвинителот направи и реконструкција – осомничените кажуваа каде го возеле Костадиновски, но и каде го оставиле.

Костадиновски исчезна на почетокот од март. Во полиција пријави неговиот повозрасен брат.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Македонија

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Read more

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Read more

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе

Read more

Многу топло време со температуро до 40°C

Read more
 

Вести

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Читај повеќе