По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

По изминати скоро три месеци од грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски – од него нема ниту трага ниту глас. Институциите тврдат дека трагаат по него, осомничените и натаму тврдат дека се невини и немаат никаква поврзаност, додека родителите бараат било каква информација за грабнатиот. Од скопското Обвинителство за „Макфакс“ посочуваат кои дејствија ги преземале, но не одговараат дали истрагата напредува за Костадиновски да биде најден.

„Во рамките на огромниот број дејствија кои што Основното јавно обвинителство Скопје ги презема со цел пронаоѓање на лицето и обезбедување докази беше извршена и реконструкција на целиот настан согласно проверките направени до овој момент. Обвинителството крајно посветено работи на расчистување на настанот“, велат од Обвинителството за „Макфакс“.

Притворот за осомничените скопјани, во чиј автомобил Костадиновски последен пат бил снимен како влегува се продолжува од месец во месец. Обвинителството тврди дека тие можат да избегаат, сокријат докази, влијаат на сведоци – Кривичен суд смета дека сомневањата се оправдани и треба да останат во затворот во Шутка.

„Макфакс“ претходно објави дека осомничените скопјани, во затворот стигнале и до телефон, остварувале комуникација со лица од надвор – која не доведе до Костадиновски, но доведе до апсење на дилери на дрога. Дополнително, обвинителот направи и реконструкција – осомничените кажуваа каде го возеле Костадиновски, но и каде го оставиле.

Костадиновски исчезна на почетокот од март. Во полиција пријави неговиот повозрасен брат.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Македонија

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Read more

Нови цени на горивата од полноќ

Read more

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе