Почина таткото на Бил Гејтс

На 94-годишна возраст почина Вилијам Хенри Гејтс, таткото на коосновачот на Microsoft.

„Сите имавме доста време да размислиме колку сме среќни што толку години имавме  неверојатен човек во нашите животи“, напиша Бил Гејтс на официјалниот блог.

Неговиот татко беше воен ветеран и коосновач на фирма во Сиетл. Бил се присети дека неговиот татко на почетокот бил скептичен поради одлуката да формира добротворна фондација на која ѝ се посвети откако се дистанцира од управувањето со Microsoft.

„Фондацијата не би била тоа што е да не беше татко ми“, вели Бил.

Вилијам Хенри Гејтс беше еден од челните луѓе во фондацијата која почна да делува пред 20 години. Тој боледувал од Алцхајмерова болест.

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Живот

Детектори за лаги - три хороскопски знаци од кои ништо не можете да скриете

Read more

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Read more
Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Read more

Кањонинг во Мариово – неповторлива адреналинска авантура

Read more
 

Магазин

Начинот на живеење пред зачнувањето влијае врз здравјето на бебето

Читај повеќе
  • play_arrow

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Читај повеќе

Дали е сѐ дозволено во љубовта и војната?

Читај повеќе

10 причини зошто козјото млеко е добро за здравјето

Читај повеќе

Детектори за лаги - три хороскопски знаци од кои ништо не можете да скриете

Читај повеќе
  • play_arrow

Љетив на кров – BMW издание

Читај повеќе

Колку е ладната вода лоша за дигестивниот систем?

Читај повеќе

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе