Почина таткото на Бил Гејтс

На 94-годишна возраст почина Вилијам Хенри Гејтс, таткото на коосновачот на Microsoft.

„Сите имавме доста време да размислиме колку сме среќни што толку години имавме  неверојатен човек во нашите животи“, напиша Бил Гејтс на официјалниот блог.

Неговиот татко беше воен ветеран и коосновач на фирма во Сиетл. Бил се присети дека неговиот татко на почетокот бил скептичен поради одлуката да формира добротворна фондација на која ѝ се посвети откако се дистанцира од управувањето со Microsoft.

„Фондацијата не би била тоа што е да не беше татко ми“, вели Бил.

Вилијам Хенри Гејтс беше еден од челните луѓе во фондацијата која почна да делува пред 20 години. Тој боледувал од Алцхајмерова болест.

Тагови
реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more

Живот

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Read more

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Read more

Мажите родени во овие хороскопски знаци важат за тврдокорни ергени

Read more

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе