Почнуваат 58. Струшки вечери на поезијата

Скопје, 21 август 2019 (МИА) – Со традиционалната и препознатлива програма, но и со нови содржини вечер на платото пред Центарот за култура во Струга, почнува 58-мото издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата. Половина час подоцна на истото место ќе почне поетското читање „Поетски меридијани“.

Фестивалот ќе трае до 26 август и во него ќе учествуваат 32 странски и 30 домашни поети, програмата има 52 настани, а покрај Струга како град-домаќин, каде ќе се одржат најголем дел од настаните, поетите во рамките на програмата „Поезија на пат“ ќе се претстават и во Охрид, Калишта, Куманово, Велес, Прилеп, Небрегово и Скопје.

Фестивалските настани почнуваат изутринава во 10 часот со садење дрво во Паркот на поезијата во Струга и поетско читање во чест на добитникот на „Златен венец“ на Струшките вечери на позијата за 2019 година, славната романска поетеса Ана Бландијана.

Една од новините во фестивалската содржина, која се смета дека ќе стане значителен белег на светски познатиот фестивал, е „Поетската порака“. Автор на годинашната „Поетска порака“, која ќе биде прочитана на церемонијата на  отворањето на фестивалот е истакнатиот македонски поет Влада Урошевиќ, на кој по повод 85-годишниот јубилеј во рамките на програмата му е посветен посебен термин за поетски портрет.

Фестивалот на учесниците и публиката ќе им понуди уште неколку новитети. Освен на македонски и англиски јазик, главните читања на фестивалот ќе бидат и на албански и француски јазик. Најголемиот дел од настаните ќе бидат пренесувани во живо на официјалниот YouТube канал.

За гала отворањето и за затворањето на фестивалот ќе биде обезбеден превоз од Скопје преку два правци: Скопје-Кичево-Струга и Скопје-Велес-Битола-Струга, а по завршувањето на настанот, ќе има враќање истата вечер.

Како новитет, Струшки вечери на поезијата годинава преку повикот за волонтери, отвори можност за млади луѓе, вљубеници во пишаниот збор, да се ангажираат во логистичкиот дел на фестивалот и да добијат можност да се запознаат и да се дружат со врвни поетски имиња.

Програмата утре ќе продолжи во 10 часот во хотелот Дрим со Портрет на Зоран Анчевски, добитникот на наградата „Браќа Миладиновци” за 2018 година.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Цицлест четврток

Read more

Брак, развод или унапредување: Овие хороскопски знаци есенва ги очекува голема животна промена

Read more

Македонија

Фетаи ја ослободи Рангелова од обвинението за „Насилство во Општина Центар”

Read more

„Пајакот“ синоќа правеше чистка на пешачката зона на кеј „13 Ноември“

Read more

Утре без струја делови од општините Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров

Read more

COVID-19 е најважен предизвик за државата во следните месеци

Read more

Вести

Северна Кореја уби и спали јужнокорејски службеник

Читај повеќе

Фетаи ја ослободи Рангелова од обвинението за „Насилство во Општина Центар”

Читај повеќе

Поведена истрага против скопјанка за поседување хероин

Читај повеќе

Кривична за фалсификување дозвола за движење за време на „полициски час“

Читај повеќе
  • filter

„Пајакот“ синоќа правеше чистка на пешачката зона на кеј „13 Ноември“

Читај повеќе

Утре без струја делови од општините Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

Околу 60% од Словенците ќе се вакцинираат против COVID-19

Читај повеќе

COVID-19 е најважен предизвик за државата во следните месеци

Читај повеќе

Гоце Делчев е македонски револуционер, но и Бугарите го чествуваат, порача државниот врв

Читај повеќе