Подварок на германски начин - за вистински гурмани

Едно од најомилените зимски јадења е секако подварокот. Но, сте го пробале ли направен на германски начин? Еве шанса.

Од почеток да напоменеме дека ова не е брз рецепт. Си бара време, и освен доколку не сте слободни, во работен ден нема да можете да го направите. Затоа, пак, е одлично решение за викенд кога целото семејтсво ќе биде на трпезата.

Потребни состојки:

(за 4 особи)

 • 1 кг кисела зелка
 • 400 гр суво месо
 • 200 гр суви сливи
 • 2 главици кромид
 • 5 чешниња лук
 • 2 дл сончогледово масло
 • 3 листови ловор
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Кромидот и лукот исечкајте ги ситно и во голема тава (или тенџере) пржете ги во масло на умерена температура, додека не омекнат. Потоа додатете измиени цели суви сливи, листови ловор и бибер во зрно. Пржете неколку минути со редовно мешање. Зелката исцедете ја, доколку е многу солена измијте ја, а потоа ставете ја кај сливите, лукот и кромидот и пржете 10 минути, мешајќи цело време. Додадете суво месо, па сето тоа префрлете го во подлабоко тавче или земјен или огноотпорен сад. Посолете доколку има потреба, во зависност од тоа колку е солена зелката што сте ја употребиле. Ставете околу 4 децилитри вода, прекријте со фолија и печете час и пол на 180 степени. Потоа тргнете ја фолијата или капакот и печете уште 45 минути.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

 • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
 • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе