Погледнете го трејлерот за новиот македонски филм „Мими“

Александра Спасеска
/ 22.01.2022 / 14:55

SkopjeFilmStudio го објави трејлерот за новиот македонски долгометражен филм „Мими“.

Филмот ја следи приказната за Мими, девојка од провинција (Наталија Теодосиева), која ќе стане опседната со новородениот син на нејзината пријателка (Тамара Ристовска), до тој степен што ќе развие „фантомска бременост“.

Во филмот играат и Оливер Митковски, Петар Мирчевски, Сашко Коцев, Владимир Петровиќ и Стефан Спасов.

Сценарист и режисер на филмот е Даријан Пејовски, продуцен е Томи Салковски, а копродуценти се Дамиер Терешак и Марко Јоксимовиќ. Кинематографер Дејан Димески, монтажата е на Владимир Павловски, а арт директор е Игор Тошевски.

Оригиналната музика за филмот ја направи Александар Пејовски, костимографка е Емилија Ивановска Атанасовска, а Ива Куробаша беше задолжена за шминка и фризура.

Филмот е во постпродукција, снимен како копродукција со MAXIMA FILM и GIGGLING GOAT PRODUCTION, поддржан од Агенцијата за филм на Северна Македонија, Хрватскиот аудиовизуелен центар и Филмскиот центар на Црна Гора.

Remote video URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

МК сцена

Богата музичка програма на фестивалско Скопје

Read more

Џамбазов се скара со македонските дискотеки: За вас сум недостапен

Read more

Излезе вториот сингл на Вселенаутика

Read more

По 20 години се возобновува детскиот фестивал Весело штурче

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Читај повеќе
  • play_arrow

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 славни личности кои стапиле во брак со обични луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Doctor Strange 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Hustle на Леброн со Адам Сендлер

Читај повеќе