Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

МИА / КАЈГАНА
/ 10.07.2020 / 14:39

Врховниот суд на САД донесе пресуда дека околу половина од американската сојузна држава Оклахома им припаѓа на Домородните Американци. Случајот вклучуваше, поточно засегна и претходна пресуда за силување на дете.

Според одлуката на Судот, поголем дел од источната половина на Оклахома, заедно со вториот најголем град Тулса, треба да биде признат како резерват.

Џимси МекГирт, осуден за силување во 1997 година, го покрена случајот. Тој за да докаже оти делото се случило на територијата на Домородните Американци, цитираше историски документ што укажува која територија ѝ припаѓа на нацијата Мускоџи.

Тоа значи дека МекГирт има други, можеби поповолни услови за жалба на претходната пресуда, но и поинакви услови за идните судски процеси.

МекГирт го призна делотo и се изјасни за виновен, но според законите што ги опфаќаат Домородните Американци бараше да му суди Федерален суд, кој е единствен надлежен врз териториите на ова старо население.

Оваа одлука на Судот, значи и пониски даноци за Домородните Американци во Оклахома. Во новодефинираниот резерват, тие бројат околу 280.000 лица, т.е. 15 отсто од вкупно 1,8 милиони жители.

Росево: териториите во Оклахома кои се прогласуваат за резерват

Петте племенски заедници од Оклахома, односно Чироки, Чикасау, Чоктау, Семиноле и Мускоџи, ја поздравија одлуката на Судот која всушност е голем чекор напред кон остварување на правата на Домородните Американци чија земја беше освоена од европските колонијалисти.

Осудениот МекГирт е член на племето Семиноле.

реклама

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе