Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Есента е идеално време за подготовка на топли и меки печива, а доброто кај ова благо печиво е што можете да го комбинирате со кафе, чај или шолја топло млеко.

Инаку, афионот е одлична храна за намалување на шеќерот во крвта, но и за нашето варење бидејќи е богат со влакна и незаситени масни киселини.

Потребни состојки:

 • 600 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 10 гр сол
 • 1 кесичка сув квасец
 • 100 гр путер
 • 250 мл топло млеко
 • 2 јајца
 • 2 лажички цимет

За филот:

 • 400 гр мелено семе од афион
 • 150 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 200 мл млеко
 • 2 лажици мармалад од кајсии

Подготовка:

Во сад ставете брашно, квасец, шеќер, сол и цимет. Потоа подгответе топло млеко и во него додадете путер. Измешајте ги сувите состојки и додадете го подготвеното млеко и путерот. Додека мешате, додадете ги јајцата, а потоа месете го тестото додека не почнат да се создаваат меурчиња.

Тестото замесете го како топка, покријте го со крпа и оставете го на топло место додека не нарасне дупло. Потоа уште еднаш измесете го и повторно оставете да нараснува. Во меѓувреме подгответе го филот.

Прво истурете млеко во тенџере и додадете путер. Треба да се готви на тивок оган. Во исто време во сад подгответе смеса од афион и шеќер. Прелијте го млекото и стопениот путер врз смесата од афион и шеќер. Потоа додадете го мармаладот ​​од кајсии и мешајте додека не добиете изедначена смеса.

После тоа повторно следи подготовка на тестото. Потребно е уште еднаш да се измеша и да се подели на два еднакви дела. Расукајте го тестото со сукало до дебелина од еден сантиметар и потоа покријте го со филот. Сепак, филот да не го покрива целото тесто. Потребно е да се остават неколку сантиметри без фил.

Тестото внимателно расукајте го од подмачканата кон празната страна. Кога ќе го завршите овој чекор, ставете малку брашно на ножот за да не се лепи филот при сечењето. Ролатот исечете го на прстени широки околу 2 сантиметра. На плехот ставете хартија за печење и наредете ги прстените.

Овие полжавчиња треба да се печат во загреана рерна на 180°C околу 15 минути.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Рецепти

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе

Диета на руските балерини: За 7 дена се слабее до 5 килограми

Читај повеќе
 • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе