Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Б.С.Б.
/ 28.05.2022 / 09:39

Губењето на вишок килограми може да биде напорно и тешко, а понекогаш подразбира откажување од омилената храна.

Рестриктивните диети станаа клучни за слабеење, особено кога сакате за краток временски период да изгубите повеќе килограми. Диетата со висок процент на протеини, а низок на јаглехидрати е една од нив.

Овие пет намирници се богати со протеини и можат да ви помогнат при губење на вишокот килограми, пишува Times of India.

Јајца

Ако сакате денот да го почнете со храна богата со протеини, а малку јаглехидрати, вклучете ги јајцата во вашиот појадок. Богати се со протеини, а имаат минимална количина на јаглехидрати. Може да ги подготвите на различни начини и се исклучително здрави.

Млечни производи

Грчкиот јогурт и разните видови кашкавал се многу здрави. Богати се со хранливи материи вклучително и калциум, витамини А и Д, калиум и магнезиум.

Семиња

Бадеми, путер од кикирики, семки од тиква, чиа семе, сончоглед, сите овие семиња се богати со протеини. Содржат низок процент на јаглехидрати поради што се одличен избор ако сакате да слабеете.

Школки

Одличен извор на протеини се школките, но исто така се богати со омега-3 масни киселини и содржат големи количини на одредени микронутриенти како железо, цинк, магнезиум и витамин Б12.

Зеленчук без скроб

Брокула, спанаќ, печурки, пиперки и друго спаѓаат во зеленчук без скроб. Богати се со протеини и се идеална храна за слабеење. Освен тоа, овој зеленчук има и други здравствени предности.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Фит

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Read more

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Read more

Најдобрите вежби за зацврстување на задникот

Read more

Што да јадете за рамен стомак?

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе