Помпео: САД и ЕУ мораат заеднички да ѝ се спротивстават на Кина

МИА
/ 25.06.2020 / 20:28

САД и Европската унија мораат заеднички да ја разберат Кина за да можат да ѝ се спротивстават, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео, нарекувајќи ја Кина закана, па дури и обвинувајќи ја за кражба на европската интелектуална сопственост за развојот на нејзината економија.

Помпео изјави дека го прифатил предлогот на шефот на европската дипломатија Жузеп Борељ, кој месецов предложи создавање официјален американско-европски дијалог за Кина.

Помпео наскоро ќе отпатува за Европа, каде ќе се организира првата сесија од тој дијалог.

– На виделина е трансатлантското будење кон вистината за тоа што се случува, кажа Помпео во видео обраќањето.

– Не станува збор за САД, кои ѝ се спротивставуваат на Кина, туку за светот што се спротивставува на Кина, додаде тој.

Брисел, како и Вашингтон, е загрижен за предаторските трговски пракси на Кина, но ЕУ се обидува да оди по средниот пат меѓу Кина и САД.

Претставниците на ЕУ, најголемиот трговски блок во светот, во понеделникот разговараа со кинеските лидери и на Пекинг гледаат како на партнер во борбата против климатските промени, но и на економски ривал.

Помпео рече дека ЕУ треба да дејствува против Кина, која ја обвини за кражба на европска интелектуална сопственост и кршење на трговските правила, за да се заштитат европските економии, а не да се задоволат  САД.

– Тие имаат пристап до нашите пазари на капитал, каков што ние немаме кај нив, рече Помпео.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more
 

Ново

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе