Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Поради мерките воведени против епидемијата на коронавирусот, Норвежанка и Швеѓанец решија да стапат во брак на самата граница меѓу двете земји.

– На почетокот тоа беше шега, рече Хајди Каролин Нистром, која во неделата се омажи за Вили Лисел.

Двојката 60-годишни свршеници, нетрпеливо чекаше крај на ограничувањата за патување меѓу Шведска и Норвешка уште од пролетоска, но залудно. Во Норвешка, строгите услови сè уште важат за патниците кои одат во Југозападна Шведска, каде и двајцата живеат.

– Тогаш рековме: Па зошто да не се венчаме на границата?, рече невестата, која сакала кума да биде нејзината мајка, која бидејќи е на норвешката страна не е под закана од карантин.

Свадбата се случи на стариот мост Свинесунд, 100 километри јужно од Осло. Двојката, која води дуќан во шведскиот пограничен град Сремстад, поканила неколку лица на церемонијата, како и двајца музичари.

– Требаше да биде дискретна свадба, рече невестата, која била изненадена од вниманието предизвикано од церемонијата.

Невестата уште рече дека на свадбата се почитувале сите епидемиолошки мерки.

– Немаше бакнување, освен мојот бакнеж со Вили. Дури ни мајка ми не ја прегрнав, истакна Нистром.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Живот

Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Read more

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Read more

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Се самоуби познат француски готвач обвинет за силување

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе