Porsche ќе понуди V8 мотор и во следната деценија

Во Porsche велат дека веќе имаат решение со кое нивниот одличен V8 мотор ќе ја исполни нормата Euro7 која треба да биде на сила од 2030 година.

И покрај постојаното намалување на работниот волумен на моторите со внатрешно согорување и зголемениот број автомобили кои се напојуваат само со електрични мотори, Porsche, кој нуди и електрични модели, нема намера да се откаже во скоро време од 4-литарскиот V8 бензински мотор кој се нуди со моделите Cayenne и Panamera.

Со претставувањето на новата генерација на Panamera од Штутгарт дојде потврда дека V8 моторот на Porsche е далеку од пензија, бидејќи инженерите во Цуфенхаузен веќе имаат решенија со кои громогласниот V8 ќе може да ја исполни најавената Euro7 норма, чија имплементација од првичниот план за 2025 година се одложи за крајот на деценијата.

Со нормата Euro7, најмоќните Panamera и Cayenne ќе бидат потивки од претходно, но сепак ќе понудат сè што вообичаено нудат автомобилите напојувани со V8 мотор.

Во исто време, Porsche продолжува со електрификацијата и засега остануваат на претходниот план, според кој до 2030 година 80 отсто од нивното производство ќе се напојува само од електрична енергија.

По новиот Taycan и новиот Macan, дуото Cayman/Boxster се следните модели кои од следната година ќе се движат само со електромотори.

Нивниот најпознат модел 911 со редизајнирано издание на актуелната генерација (992.2) треба да го добие првото хибридно издание, а за можните „елфери“ кои ќе ги возат само електромоторите во Porsche ќе размислуваат во следната деценија. Пред тоа, тие веќе разгледуваат ветувачки решенија кои вклучуваат многу почисто синтетичко гориво што на крајот би можело да ги спаси моторите со внатрешно согорување.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе