Последниот лет на кралицата Елизабета Втора го следеа над 5 милиони луѓе

Над пет милиони луѓе го следеа последниот лет на кралицата Елизабета Втора додека нејзиниот ковчег и посмртните останки беа пренесувани од Единбург, Шкотска во Лондон вчеравечер.

Тоа беше лет што го следеле најмногу луѓе во историјата, покажуваат статистичките податоци.

Flightradar24, веб-страница која ги следи летовите на авиокомпаниите ширум светот, објави дека 4,79 милиони луѓе го следеле летот онлајн, а уште четвртина милион луѓе го гледале летот на YouTube.

Компанијата соопшти дека шест милиони луѓе се обиделе да го следат летот во првата минута од полетувањето на Boeing C17A Globemaster од аеродромот во Единбург, загрозувајќи ја стабилноста на платформата.

URL

„Седумдесет години од првиот лет на кралицата со BOAC Argonaut Atalanta, последниот лет на кралицата Елизабета Втора е најследен лет во историјата на Flightradar24“, објави директорот за комуникации на компанијата во е-пошта.

Елизабета, монархот со најдолг стаж во Британија, почина на 8 септември во замокот Балморал во Шкотска. Нејзиниот погреб ќе се одржи на 19 септември во Лондон.

Flightradar24 објави дека двојно повеќе луѓе го следеле тој лет од претходниот рекордер. Претходно, 2,2 милиони луѓе го следеа летот на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, кога таа отпатува во контроверзна посета на Тајван во август.

URL
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе