Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Шохеи Отани го потпиша еден од најголемите договори во спортската историја.

Отани ќе им се приклучи на Лос Анџелес Доџерс, се договори за десетгодишна соработка вредна 700 милиони долари.

За споредба, Леброн Џејмс и Мајкл Џордан заедно заработиле 628 милиони долари во текот на своите кариери во НБА лигата.

Јапонецот е најдобриот бејзбол играч во светот, а во последните пет години играше за Лос Анџелес Ејнџелс.

Отани го потпиша најголемиот договор во историјата на американскиот спорт, од претходниот рекорд е посилен за 300 милиони долари.

Договорот на Отани е поголем за 64% во однос на претходниот рекорд вреден 426,5 милиони долари, што ги доби Мајк Троут од Ејнџелс во 2019 година кога потпиша 12-годишен договор.

„Ветувам дека секогаш ќе го правам најдоброто за тимот и дека секогаш ќе продолжам да давам сè од себе за да бидам најдобрата верзија од себе. Сакам да одам напред не само за Доџерс туку и за светскиот бејзбол“, напиша Отани на социјалните мрежи.

Отани е роден на 5 јули 1994 година, неговата мајка играла бадминтон, додека татко му работел во локална фабрика за автомобили и бил аматерски бејзбол играч.

Отани важи за најдобар бејзбол играч во светот, во 2021 и 2023 година едногласно беше избран за МВП, а беше втор во 2022 година.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Останати спортови

Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Read more

Вајт откри неверојатна награда што Путин му ја дал на Хабиб откако го среди Мекгрегор

Read more

Доаѓа револуција во атлетиката: Скокот во далечина никогаш повеќе нема да биде ист

Read more

Ништо од олимпискиот сон: МОК го одби барањето на Пакјао да настапи на ЛОИ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Читај повеќе

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Читај повеќе

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Читај повеќе

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Читај повеќе

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Читај повеќе

Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Читај повеќе

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе