Познат списокот на фудбалери за финалниот бараж со Грузија

Филип Здравески
/ 06.11.2020 / 15:46

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, го објави списокот на повикани играчи за претстојниот решавачки бараж против Грузија, како и последните два натпревара од Лигата на нации.

Фото: ФФМ

Ангеловски на списокот стави 23 играчи од кои дури четворица се голмани. Тоа е бидејќи единицата Димитриевски треба да одлежи суспсензија поради црвен картон на првиот натпревар од Лигата на нации против Естонија, а УЕФА налага да мора да има двајца резервни голмани на клупата. Против Грузија Столе ќе биде на голот бидејќи суспензијата важи само за Лигата на нации.

Како што и изјавуваше селекторот изминативе денови, на списокот се истите фудбалери и нема ниту едно ново име или изненадување. Нормално, назад во тимот е Елмас кој на минатите натпревари не беше во репрезентацијата поради позитивен тест на коронавирусот.

Од минатиот месец изоставени се Ферхан Хасани и Кристијан Тошевски. Оние кои тогаш беа накнадно додадени и сега ќе бидат во комбинација, но само доколку има потреба за што селекторот дополнително ќе извести.

Македонија на 12-ти гостува кај Грузија во „да се биде или не“ натпревар бидејќи победникот ќе избори пласман на ЕУРО. Потоа на 15-ти и 18-ти играме дома со Естонија и условно на гости со Ерменија (на Кипар), два последни натпревари од Лигата на нации.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more
 

Ново

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Читај повеќе

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе
  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе