КУП НА МАКЕДОНИЈА 2020/21

Познати полуфиналистите во фудбалскиот куп

Филип Здравески
/ 25.11.2020 / 15:09

Денеска се одиграа четвртфиналните натпревари кои ги дадоа патниците во полуфиналето од Купот на Македонија.

Даниел Карчески и Антонио Павиќ на денешниот дуел; Фото: ФК Шкендија Тетово

Оваа сезона домашниот куп се игра во еден здив, односно без реванши заради набиениот распоред.

Интересно, од четирите натпревари два се играа во Струмица. Таму, на својот нов стадион Академија Пандев тесно во 2:1 го елиминираше скопски Шкупи уништувајќи му го сонот за пат до финалето. Пандевци поведоа во првиот дел преку Томовски, а во 63. минута гостите израмнија преку гамбискиот голгетер Дарбо. Сепак, само шест минути подоцна „Пандевци“ повторно дојдоа до водство преку Илиев, гол кој се покажа и како победнички.

Стадион „Пандев“ во Струмица
Академија - Пандев - Шкупи 2:1 (1:0)
Стрелци: 36' Горан Томовски, 69' Томислав Илиев - 63' Дембо Дарбо
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)

На вториот натпревар во Струмица се радуваше гостинската екипа. Македонија ЃП поведе шест минути пред полувремето, но Беласица веднаш возврати. Сепак, во вториот дел со три гола „Лавовите“ го решија патникот во полуфиналето.

Стадион „Благој Истатов“ во Струмица
Беласица - Македонија ЃП 1:4 (1:1)
Стрелци: 43' Антонио Каланоски - 39', 77'  Ермедин Адем, 57' Андерсон Барбоза Сантус, 85'  Абдул Халид Басит
Судија: Јован Качевски (Струга)

Мрежите на натпреварот помеѓу Силекс и Шкендија 90 минути мируваа, па полуфиналистот мораше да биде решен со изведување на пенали. Во пенал-рулетот посреќни беа кратовчани чиј голман Горан Трајковски успеа да одбрани два пенала, а неговите колеги четири пати го совладаа Беким Реџепи.

Стадион „Силекс“ во Кратово
Силекс - Шкендија 0:0 (4:2 пен.)
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)

Пеналите:
Денис Ристов (гол) - Еннур Тотре (одбранет)
Срѓан Драшковиќ (одбранет) - Валмир Нафиу (гол)
Кристијан Костовски (гол) - Бесарт Ибраими (одбранет)
Виктор Серафимовски (гол) - Бруно Дита (гол)
Даниел Карчески (гол)

Крај водите на Охридското Езеро со минимални 1:0 Струга го совлада тимот на Ренова. Победничкиот гол стружани го постигнаа од белата точка на почетокот од вториот дел.

Стадион „Градска плажа“ во Струга
Струга - Ренова 1:0 (0:0)
Стрелци: 54' (п) Нијас Лена
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)

Сега следува жрепката за полуфиналето, додека двата натпревара кои ќе ги дадат финалистите се закажани дури за 7 април наредната година.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе