Познати првите петмина номинирани за Златна топка

Двајца играчи на Реал Мадрид и по еден играч на Манчестер Сити, Ливерпул и ПСЖ се во првата петорка играчи номинирани за престижната Златна топка, која му се доделува на играчот кој се покажал како најдобар во изминатата натпреварувачка сезона.

Единсон Кавани доби потврда за добрата сезона со нова номинација за Златната топка.

До крајот на денот ќе бидат објавени вкупно 30 играчи кои се номинирани за наградата за најдобар фудбалер во светот според France Football, а помеѓу првите пет откриени имиња се најдоа тројца напаѓачи, еден крилен играч и еден голман.

Голманот на Ливерпул, Алисон Бекер, ја предводи листата на номинирани играчи, а на него му се придружија уште Герет Бејл, Карим Бензема, Серхио Агуеро и Единсон Кавани. За Алисон ова е прва номинација за оваа награда, која ја заслужи со неговите одлични партии помеѓу стативите на Рома во минатата сезона и Ливерпул во оваа сезона.

Во главната конкуренција за наградата се Лионел Меси, Лука Модриќ, Антоан Гризман, Килијан Мбапе и Кристијано Роналдо, кои беа најдобрите индивидуалци минатата сезона и сигурно ќе бидат помеѓу номинираните.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Фудбал

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Read more

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Read more

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Read more

Спорт

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе