Познати првите петмина номинирани за Златна топка

Двајца играчи на Реал Мадрид и по еден играч на Манчестер Сити, Ливерпул и ПСЖ се во првата петорка играчи номинирани за престижната Златна топка, која му се доделува на играчот кој се покажал како најдобар во изминатата натпреварувачка сезона.

Единсон Кавани доби потврда за добрата сезона со нова номинација за Златната топка.

До крајот на денот ќе бидат објавени вкупно 30 играчи кои се номинирани за наградата за најдобар фудбалер во светот според France Football, а помеѓу првите пет откриени имиња се најдоа тројца напаѓачи, еден крилен играч и еден голман.

Голманот на Ливерпул, Алисон Бекер, ја предводи листата на номинирани играчи, а на него му се придружија уште Герет Бејл, Карим Бензема, Серхио Агуеро и Единсон Кавани. За Алисон ова е прва номинација за оваа награда, која ја заслужи со неговите одлични партии помеѓу стативите на Рома во минатата сезона и Ливерпул во оваа сезона.

Во главната конкуренција за наградата се Лионел Меси, Лука Модриќ, Антоан Гризман, Килијан Мбапе и Кристијано Роналдо, кои беа најдобрите индивидуалци минатата сезона и сигурно ќе бидат помеѓу номинираните.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Фудбал

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе