Празни улици во Дебар и во Центар Жупа

Во Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба поради  коронавирус, празни се улиците и селските сокачиња.

Тишината ја нарушуваат само полициските возила и многу ретко граѓанин кој има неопходна потреба од лекарска услуга.

Тишината која сега е поизразена поради продолжениот полициски час, почна уште кога беше прогласена кризна состојба на 13 март, кога самоницијативно сопствениците на кафулиња, интернет клубови, бербернци, фризерници ставија клуч на врата на објектите.

Тука, дома, како што знаат да кажат жителите од општина Центар Жупа, се малку по број, неколкупати повеќе се низ светот, најмногу во Италија. Токму од италјанскиот град Бреша, каде што биле во посета на децата, пристигнаа и сопружниците од селото Баланци, кои беа и првозаразените. Жената беше втора жртва од коронавирус.

Градоначалниците на двете општини, Хекуран Дука на Дебар и Аријан Ибраим на Центар Жупа, денеска им се заблагодарија на своите граѓани за нивното совесно однесување, зашто во последните 24 часа не е регистриран никаков прекршок.

Тие апелираат граѓаните да продолжат со строго почитување на мерките и препораките зашто само на тој начин,како што велат „ ќе може да го победиме невидливиот непријател“.

Позитивни на COVID-19 во двете општини се 46 лица, од нив двајца починаа. 

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Македонија

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Read more

Филипче: Утрово го посетив Иван, изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и јавноста

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе