Пред клучниот самит во Париз, во источна Украина убиени двајца војници

Киев, 2 декември 2019 (МИА) – Двајца украински војници се убиени во источна Украина, соопшти денеска украинската војска, на само една недела пред клучниот самит во Париз на кој уште еднаш ќе се направи обид за завршување на војната во оваа земја.

Според сооопштението на украинската војска, двајца војници се убиени со „непозната експлозивна направа“, додека биле на линија на одбраната од напади на проруските сепаратистички „групи за извидување и саботажа“.

Украинската служба за безбедност (СБУ) соопшти дека погинатите војници се нејзини припадници.

Украинскиот претседател Володомир Зеленскиј упати сочуство до семејствата на загинатите и порача дека очекува да се постигне прекин на огнот.

На 9 декември во Париз ќе се одржи самит на кој е закажан разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Зеленскиј, а тоа се постигна со посредување на Германија и Франција

Со цел да се дојде до завршување на војната, во која од 2014 година загинаа повеќе од 13.000 лица, ова ќе биде прва средба од 2016 година на највисоко ниво.

Мировниот договор за истокот од Украина беше постигнат и потпишан во Минск во 2015 година, а со него се овозможи значително намалување на насилството, иако неговата политичка компонента не се спроведе, за што завојуваните страни меѓусебно се обвинуваа.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Read more

Свет

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Read more

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Read more

Објавени транскрипти од апсењето на Флојд: Кажете им на децата дека ги сакам. Мртов сум

Read more

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Read more

Вести

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Читај повеќе

Филипче: Со трансплантацијата на срце испишавме историја во кардиохирургијата

Читај повеќе

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Читај повеќе

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Читај повеќе

Кривична пријава против кумановец за семејно насилство

Читај повеќе

Казнети 357 лица за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Филипче: ГОБ „8 Септември“ наскоро ќе продолжи со работа како што беше претходно организирана

Читај повеќе
  • filter

Повредени новинари за време на протестите во Белград

Читај повеќе