Предлог за лесна вечера: Пилешка салата со сусам

Вкусна салата со пилешко бело месо е одличен оброк за оние денови кога не сте расположени да поминете подолго време во кујната.

Состојки:

Две парчиња пилешки стек

Десет кисели краставички

200 гр. мајонез

Една павлака

Сол, бибер и друг зачин по желба

Сусам

Начин на подготовка:

Месото варете го со зачините. Кога ќе омекне, оставете го да се излади, па исечете го на ситни парчиња. Додека чекате да се излади, пропржете го сусамот додека да добие златеста боја.

Киселите краставички исецкајте ги на коцки и промешајте ги со месото. Додајте павлака и мајонез, како и сол и бибер по вкус.

Ако салата ви изгледа сува, додајте уште малку павлака за да ја добие посакуваната текстура.

Додајте сусам и промешајте. Послужете со тост или домашен леб.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Рецепти

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Instagram кралица: Овошна пица

Read more

Магазин

  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Читај повеќе
  • play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Читај повеќе

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Читај повеќе
  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе