Предлог за ручек: Бамја со телешко месо

Бамја со телешко месо е традиционално јадење кое е еден од највкусните специјалитети од Босна и Херцеговина и обично се подготвува за празникот Курбан-бајрам.

Бамјата е една од најздравите намирници кои се користат со векови во многу култури. Тоа е тропско растение од семејството хибискус и пристигнало во медитеранска Европа преку Северна Африка. Се користи во исхраната 3.500 години, богата е со витамини Ц и К, фолати, а содржи и голема количина на растителни влакна.

Ако го подготвите на вистински начин, ќе ве воодушеви со својот вкус.

Потребни состојки (за четири лица):

 • 500 гр телешко месо (или говедско месо)
 • 50 гр исушена бамја или 250 гр бамја од тегла
 • 500 мл вода за бамја
 • 300 мл вода за супа
 • малку сок од лимон
 • 2 помали глави црвен кромид
 • 3 лажички паста од лук или 3 чешниња
 • 3 моркови
 • 200 гр сос од домати или пире
 • 1 коцка говедска супа
 • сол
 • бибер
 • вегета

Подготовка:

Remote video URL
Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Read more

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Read more

Идеја за десерт: Медени интегрални бисквити

Read more

Идеално летно освежување: Џин тоник со лубеница

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
 • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе