Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

500 гр мелено месо

2 јајца

1 главица кромид

Сол и бибер

Зачини

Лута пиперка

Лук во прав

2 парчиња леб

2 лажици презла

Свеж магдонос

За сосот

1 главица кромид

2 лажици брашно

200 мл говедски бујон

2 лажици кисела павлака

200 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

Сите состојки за ќофтето соединете ги прво со лажица, а потоа и со рака. Зачинете по вкус. Оформете ќофтиња и наредете ги во чинија премачкана со масло. Пржете ги во загреано масло.

Подгответе го сосот во истата тава во која ќе ги пржите ќофтињата. Додајте го кромидот, пропржете го па додајте брашно. Промешајте па додајте го бујонот. По неколку минути додајте ја и киселата павлака и павлаката за готвење. Вратете ги испржените ќофтиња во тава и оставете ги заедно со сосот околу 10 минути.

Remote video URL
реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Рецепти

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со бело чоколадо и јагоди

Read more

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more
 

Магазин

Како изгледала Европа во Леденото доба?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Читај повеќе

Пет ефикасни совети за подобра организација на времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Паднат џин: Демолирање на 40-метарска кула

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата панда родена во Јужна Кореја стана хит на интернет

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако јадеме само еднаш дневно?

Читај повеќе

Даваат енергија, но бананите не се добар избор за појадок

Читај повеќе

Бил Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите земји

Читај повеќе

Насмеани, а депресивни: Како да ги препознаете знаците на најопасната депресија?

Читај повеќе