Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

4 парчиња лосос

2 лути пиперки

2 лажици јаболков оцет

2 лажици мед

1 лажица соја сос

Лимонов сок

Сол и бибер

Магдонос

Маслиново масло

Начин на подготoвка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Додека да се загрее рерната, направете го преливот за рибата. Измешајте мед, оцет и соја сос со исечкана лута пиперка(зелена или чили, по ваш избор) и бибер. Оставете го преливот да се динста на тивок оган околу 10 минути, па тргнете го на страна.

Исечете ги парчињата лосос на ленти, премачкајте ги со маслиново масло и посолете ги. Намачкајте го тавчето со масло, ставете ги парчињата лосос и додајте од претходно подготвениот прелив.

Печете ги околу 10 минути, извадете ги парчињата лосос од рерна и повторно додајте од претходно подготвениот прелив. Вратете го лососот во рерна и печете уште 10 минути.

Пред да ја сервирате рибата, додајте уште малку од преливот, посипете ја со сок од лимон, магдонос и посолете. Послужете со варен ориз.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Рецепти

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Предлог за ручек: Тортиљи со пилешко во кари сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Читај повеќе

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе