Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Имате некое непријатно чувство или ве гризе „црвот на сомнежот“ кој не ви дава да спиете навечер и од кој ви се превртува во стомакот? Се плашите дека партнерот ве изневерува?

Ако не сте склони кон параноични мисли, или барем не сте биле во минатото, за жал можно е да сте му во трага на „сторителот“, велат експертите.

Човечката интуиција е чудесен феномен што во повеќето случаи се покажува како точен. Ако немате проблеми со љубомора и ниска самодоверба и одеднаш се чувствувате несигурни во врската, веројатно така се чувствувате со причина, вели љубовниот терапевт и експерт за невербална комуникација Џуди Џејмс.

„Ако мислите дека ве изневерува, најверојатно го прави тоа. Зошто? Па, вашиот брилијантен мозок секогаш ќе разбере голем број изговорени зборови, индиции и навестувања што се толку суптилни што ќе ‘почувствувате’ дека нешто не е во ред пред да сфатите некои тешки факти“, објаснува Џуди.

Синдром на паун

Џејмс го наведува ова како скоро најсигурен знак за неверство на мажот. Ако вашиот партнер започне да поминува многу повеќе време пред огледалото, одеднаш внимава како се храни, не прескокнува да стави парфем или да се избричи, купува нова гардероба - и генерално посветува поголемо внимание на неговиот изглед, веројатно има некоја нова симпатија околу него пред која сака да остави најдобар впечаток.

Невообичаена мимика

Новите врски вклучуваат и интензивна „мимика“, особено ако тој е заљубен/затрескан во таа личност, што значи дека ќе „собере“ нови гестови, изрази, па дури и зборови. Исто така ќе почне да го копира нејзиниот начин на зборување, па дури и вкусот за музика и стил.

Промени во сексот и избегнување предигра

Ако вашиот партнер одеднаш е подготвен за активности што претходно не сте ги практикувале и има невообичаени сексуални барања, можно е да пронашол инспирација во сексот со некој друг. Заблуда е дека измамниците веќе немаат секс „дома“, бидејќи нивното либидо е всушност зајакнато. Но, почесто тој ќе ја прескокне предиграта и ќе се препушти директно на пенетрација, без да разменува нежности со вас.

Ненадеен бес

Од прељубниците не треба секогаш да се очекуваат знаци како чувство на вина. За егото е многу полесно каењето да се претвори во лутина, обидувајќи се вината за невертсвото да ја префрли на вас. Рафалните напади и кавги се вообичаено однесување на прељубниците, немоќни да се справат со своите чувства и постапки. Исто така, лесно ќе почнуваат расправии за да се почувствувате и вие виновни за нешто.

Телефонофобија

Смартфонот е клучна алатка за измами што ќе го направи суперчувствителен, буден и внимателен секогаш кога некој ќе му пријде, особено вие. Редовно проверување на нотификациите, постојано пишување пораки, грабање ако го земете вие неговиот телефон в рака, како и излегување од собата за да разговара, се вообичаени симптоми на афера.

Ако оди во друга просторија на секој звук од неговиот мобилен телефон, тој не сака да одговара на повиците бидејќи наводно повторно му се јавуваат од работа или ако секогаш го носи својот мобилен телефон со себе, а тоа не го правел порано, имате причина да се грижите.

Тагови
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Љубов и секс

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Read more

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Read more

134 оргазми за еден час и други неверојатни секс рекорди

Read more

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more

Магазин

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Читај повеќе