Пресметајте колку време треба да вежбате за ефикасно слабеење

А.С.
/ 29.03.2022 / 18:44

Пролетта се буди, а со тоа и желбата за физичка активност и поминување повеќе време на отворено. Исто така, се потсетуваме дека потоа доаѓа летото, а со него и деновите поминати на плажа.

Ако не сте вежбале редовно во текот на зимата, сега е вистинско време да се посветите на вашето тело и да го симнете вишокот килограми.

Кои вежби најмногу помагаат за слабеење?

Фитнес експертите препорачуваат кардио вежби со низок интензитет во зоната за топење масти и ангажирање на голема мускулна маса, односно мускулни групи во тренингот.

Се препорачува кружен тренинг, односно правење вежби за сила со поголем број повторувања, од 15 до 20.

Кардио или аеробен тренинг претставува вежби од циклични вежби како одење, возење велосипед, пливање, трчање, нордиско скијање, елиптик или тренажер, возење ролери, кардио бокс тренинг, аериобик.

Најбитно е тренингот да биде со низок интензитет во зоната за топење масти што изнесува од 50 до 60 отсто од максималниот срцев пулс.

Тоа се пресметува на следниот начин: за мажите 220 минус бројот на години, по 0,50 или 0,60; за жени 226 минус бројот на години, по 0,50 или 0,60.

Не е препорачливо да се преминува во средната или високата зона на интензитет (повеќе од 50, 60% од максималниот срцев пулс), зошто телото ќе почне да троши јаглехидрати, а не масти.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Фит

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more

Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

Read more

Најдоброто месо за билдање мускули

Read more

6 митови и факти за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе