Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Apple ќе ги донесе најбараните функции во следното издание на оперативниот систем iOS, а можеби и инсталација на апликации од други извори.

Најновото издание на iPhone оперативниот систем, iOS 17, првично требаше да ги поправи баговите и да ги подобри перформансите. Сепак, Apple го промени својот план и сега очекуваме софтверско издание со многу подобрувања и дополнувања кои корисниците ги побарале.

Според доверливиот аналитичар Марк Гурман, развојот на оперативниот систем iOS 17, интерно наречен Dawn, првично бил понизок приоритет поради развојот на Apple Reality очилата, но за среќа на корисниците, тоа се променило.

Гурман вели дека iOS 17 сега ќе вклучува неколку корисни функции наменети за исполнување на некои од најпопуларните барања на корисниците, но нема информации за тоа какви би можеле да бидат тие додатоци.

Една од функциите што многумина ја очекуваат е дефинитивното „отклучување“ на продавницата за апликации App Store, односно овозможување на корисниците да инсталираат апликации од друг извор освен Apple - нешто во што корисниците на Android уживаат од самиот почеток. Откако Европската Унија го усвои Законот за дигитални пазари, компаниите како Apple мора да дозволат други компании да работат во нивниот екосистем. Токму затоа наскоро повторно би можеле да го видиме Fortnite на уредите на iPhone.

ЕУ нема да го применува новиот закон до средината на 2023 година, а последиците од негово игнорирање ќе бидат применливи дури од 2024 година. Така, Apple има уште малку време, па не е нереално да се очекува промена веќе овој јуни, кога новиот оперативен систем ќе биде објавен на настанот WWDC во јуни.

Од друга страна, корисниците на iPhone штотуку го добија ажурирањето на iOS 16.4 кое вклучува поправени багови и мали промени. Apple го наведува 21-то ново емоџи како најголема промена, но за многумина, известувањата за веб-апликациите на почетниот екран, како и подобрената гласовна изолација во телефонските разговори, веројатно ќе значат многу повеќе.

Дополнително, подобрено е откривањето судири, а има и нова опција за автоматско затемнување на видеото во случај на трепкачки светла. Целосната листа на промени можете да ја најдете на веб-страницата на Apple.

Тагови
реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе