Природни средства кои помагаат во одржувањето на дрвените површини

Компанијата за чистење и одржување RCH Professional сподели неколку трикови со чија помош полесно ќе ја одржувате чистотата и сјајот на вашите дрвени површини.

Ако сакате вашите ламинати и паркети да блескаат како на рекламите, пробајте некои од овие методи кои содржат природни состојки.

Најдоброто време за чистење на дрвените површини во вашиот дом зависи од вас. Можете на неделно ниво да ја отстранувате прашината и нечистотијата што се појавувале, а месечното полирање со природни масла ќе помогне вашиот мебел да изгледа одлично за цел живот.

Вода и оцет

Мешавина од топла вода и оцет е фантастична за чистење на бањи и кујни. Исто така, прави чуда за дрвото, вклучувајќи ги и дрвените подови. Водата ја олабавува нечистотијата, додека оцетот може да ги убие бактериите.

Користете бел или јаболков оцет. Потребно е соодносот на вода и оцет да биде 2:1. Крпата натопете ја во мешавина од вода и оцет и поминете ја преку дрвените површини.

Вода со детергент за садови и есенцијално масло

Кај овој трик, детергентот за миење садови треба да биде проѕирен за да не остави траги. Со мешање на вода со детергент за садови и вашето омилено есенцијално масло, можете да создадете природен, домашен раствор за чистење со мирис што го сакате.

На половина литар вода потребно е да додадете една лажичка детергент и неколку капки есенцијално масло. Најдобро би било при чистењето да користите крпа од микрофибер, а смесата да ја ставите во шише со распрскувач.

Јаболков оцет, маслиново масло и есенцијални масла

За темно обоено дрво, користете мешавина од јаболков оцет, маслиново масло и есенцијални масла за свеж мирис. Ќе ви требаат два децилитра јаболков оцет, еден децилитар маслиново масло, една лажица растителен глицерин, една лажица лимон и 20 капки есенцијално масло. Сокот од лимон делува како средство за дезинфекција, а оцетот ја отстранува маснотијата. Маслиновото масло го навлажнува дрвото и некое време го штити од честички од прашина.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе