Пристигна подобрениот Aston Martin Vantage со 665 КС

Aston Martin Vantage е значително подобрен за моделската 2025 година, а покрај новиот изглед, доби значително зголемување на моќта и е доказ дека деновите на возбудливи спортски автомобили со мотори со внатрешно согорување не се нешто на минатото.

Aston Martin го опишува новиот модел како „најбрзиот и најконцентриран Vantage во 74-годишната историја на моделот“, а само еден поглед на листот со спецификации го потврдува тоа. Автомобилот е придвижуван од подобрен 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор, кој развива 665 КС и 800 Nm вртежен момент.

Инженерите успеаја да извлечат поголема моќ благодарение на модификациите на профилот на брегаста осовина на моторот V8, компресијата беше оптимизирана и беа инсталирани поголеми турбополначи, а беше подобрено и ладењето. Моторот е поврзан со познатиот 8-брзински автоматски менувач ZF преку кој силата се пренесува на задните тркала. Автомобилот забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди и достигнува максимална брзина од 325 км/ч. Новиот систем за контрола на лансирањето, како и адаптивниот систем за контрола на влечење, придонесуваат за подобро забрзување.

Направени се уште многу подобрувања во перформансите. Предниот попречен член на каросеријата е реконструиран и поинаку поставен, така што сега овозможува поголема странична цврстина меѓу столбовите на задната суспензија, а се поставени и „паметни“ адаптивни амортизери. Aston Martin вели дека новите амортизери обезбедуваат „вродено спортско чувство додека оставаат простор за воведување на прогресивно „построга“ контрола на каросеријата и се споени со подобрено електронско серво управување.

Vantage доаѓа стандардно со сет од 21-инчни ковани фелни и гуми Michelin Pilot Sport 5 S со димензии 275/35 напред и 325/30 назад. Сопирачките дискови од леано железо се исто така стандардни, но опционално се достапни карбон-керамички сопирачки, кои не само што ги подобруваат перформансите, туку и заштедуваат 27 кг од тежината.

Има навистина многу електроника, а меѓу другото достапен е и напреден систем за контрола на динамиката на возилото, како и електронски заден диференцијал кој работи во соработка со подобрен ESP систем.

Визуелно, најголемите промени се случија напред, каде што има поголема предна табла, додека вградените Matrix LED светла не се различни од оние на моделот DB12. Спортскиот автомобил доби поширок заден браник, поголеми издувни цевки, а покрај достапните стандардни бои, можно е да се нарача и една од трите достапни нијанси.

Новиот модел го следи DB12 и во внатрешните промени. Контролната табла е променета и вклучува нов инфозабавен систем со екран од 10,25 инчи, кој е надополнет со мноштво физички копчиња и прекинувачи. Системот за звук од 390 W се состои од 15 звучници, додека со доплата е можно да се добие звучен систем Bowers & Wilkins од 1.170 W.

Производството на новиот Vantage (2025) започнува овој квартал, додека првите испораки се очекуваат во вториот квартал од годината.

Aston не објави ништо за цената, но почетна над 150.000 долари не би била изненадувачка, со оглед на почетната цена на автомобилот во заминување од 147.000 долари.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе