Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Две години по нејзиното лансирање, хакерите за првпат успеаја да инсталираат нелиценцирана игра на PlayStation 5.

Безбедноста на PlayStation 5 беше успешно пробиена, што го означи првото големо хакирање на конзолата од нејзиното лансирање во 2020 година. Иако различни хакери успеаја да се инфилтрираат во системот, ниту еден од нив не можеше да пристапи до опциите за отстранување грешки и да инсталира нелиценциран софтвер.

URL

Хакерот Ленс Мекдоналд на Twitter објави видео од неговата „хакирана“ конзола, на која се прикажани некои од отклучените нагодувања, а најимпресивната можност е инсталирањето на нелиценцирани пакети.

Токму оваа можност е прикажана на крајот од видеото, кога хакерот инсталирал Silent Hills: P.T. Demo, кое беше отстрането од PlayStation Store пред неколку години. Хакерот на видеото не ја активирал играта, но самиот факт што успеал да ја инсталира е огромен чекор напред кон играње пиратски игри.

Нарушувањето на безбедноста на PlayStation 5 е исто така огромен чекор кон стартување на софтверот homebrew. Хакерите успеаја да ја пробијат заштитата на PS3 и PS4 конзолите, па сопствениците на овие машини можат да инсталираат неофицијални теми, игри, емулатори, па дури и patches, како онаа што дозволува 60 FPS во играта Bloodborne.

За жал, Мекдоналд не даде премногу детали за тоа како го направил овој подвиг, па не знаеме дали нашол хардверска или софтверска „дупка“ - веројатно за Sony да не ја закрпи веднаш.

Премногу е рано да се каже што можеме да очекуваме од овој потфат, но настрана од пиратеријата, заедницата на homebrew би можела да најде начини да создаде уникатни апликации за конзолата, вклучително и емулатор за игри PS3 - нешто што дури ни Sony не успеа да го направи.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Гејминг

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Read more

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Read more

Трејлерот за играта The Witcher 3 ја покажа новата next-gen графика

Read more

Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе