Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Продажбата на автомобили во Европа доживеа неверојатен пад од 76% во април во споредба со истиот месец лани.

Со оваа информација најдобро може да се илустрира неверојатниот предизвик пред кој е исправена оваа важна индустриска гранка.

„Со оглед на тоа дека повеќето автосалони во ЕУ беа затворени најмалку еден месец, бројот на нови продадени автомобили е намален од 1.143.046 во април, 2019 година на само 270.682 возила изминатиот април“, соопшти индустриското тело на европската федерација ACEA.

Во Шпанија и Италија, земјите кои најтешко беа погодени од пандемијата, продажбата опаднала за повеќе од 97%, што е точка од која некои производители нема да можат да се вратат без загуби, отпуштања е реструктурирања.

Велика Британија забележа пад на продажбата од околу 70%.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Авто новости

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Read more

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Read more

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Read more

Автомобили

  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе