Пронајден изгубен континент пикнат под Балканот

Научниците пронашле континент кој порано се простирал од Алпите до Иран, а денес лежи во земјината кора под Балканскиот Полуостров.

Изгубениот континент научниците го именуваа како Голема Адрија бидејќи пред да потоне поголемиот дел од него се простирал во денешна јужна Европа. Денес овој континент е заглавен длабоко под Балканот.

Голема Адрија настанала пред четири милијарди години кога се одвоила од суперконтинентот Гондвана кој тогаш се состоел од Африка, Јужна Америка, Антартик, Австралија, Индискиот Потконтинент и Арапскиот Полуостров.

Овој праисториски континент се простирал на површина која зафаќа триесетина денешни држави почнувајќи од Шпанија па сѐ до Иран.

„Медитеранскиот регион е, просто кажано, геолошки неред. Сѐ е закривено, растурено и расфрлано“, објаснува Доуве ван Хинсберхен од Универзитетот Утрехт во Холандија говорејќи за списанието Science.

Според проценките, Голема Адрија бил дел од африканската тектонска плоча, а пред стотици милиони години почнал да навлегува под евроазиската тектонска плоча, односно под денешна јужна Европа.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Чек дис аут

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Read more

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Read more

Секој има слушнато за Троја, но никој не знае каде точно се наоѓала

Read more

Жена во визба од зграда во Париз што ја наследила пронашла половина милион евра

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 средновековни места за посета во Европа

Читај повеќе

Кралица на есента: Зошто треба да јадете тиква?

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе