Пронајден тест кој детектира сепса во рок од 10 минути

Брзиот тест за анализа на крвта може да направи револуција во дијагностицирањето на сепса. Тестот го развија научниците на компанијата кои го измислија и тестот за бременост, а потребни се 10 минути за да се анализираат протеините кои покажуваат дали во организмот има сепса.

Секој час по доцното откривање на сепса се зголемува ризикот од смрт за 7 проценти, а раната дијагноза е клучна.

Со досегашните тестирања, потребни се три дена за да се добијат резултати дали пациентот е заболен од сепса.

Новиот тест ја детектира сепсата со неколку капки крв за неколку минути. Научникот Паул Давид, истиот научник кој ги измисли и првиот едноставен тест за бременост во 1980 година, го измисли и тестот за сепса заедно со научниците од неговата компанија Mologic, пишува Daily Mail.

Додека тестот за бременост трага по клучните хормони од матката и покажува линии на тестот, Mologic трага за протеини во крвта кои ја означуваат сепсата.

Шест протеини кои ги произведува имунолошкиот систем за да се бори против инфекции, идентификувани се во текот на седумгодишното тестирање на примероци од околу 1000 пациенти. 

Густината и примерокот кои ги анализира преносниот читач дава резултати во рок од 10 минути.

Во лабораторијата овој тест детектираше 80 случаи со сепса.

Засега се врши тестирањето на 550 пациенти кои се сместени на интензивна нега во лондонската болница за да ги потврдат прелиминарните резултати.

Се очекува дека овој тест може да се употребува за широка употреба во 2021 година.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Read more

Гик

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе