Прв пат снимен паразит кој го јаде јазикот на домаќинот и се вдомува во устата

„Навистина ништо не можеше да ме подготви за моментот кога ја отворив устата на рибата и го видов овој вонземјанин со сини очи како зјапа во мене“, вели студентот кој случајно уловил риба која имала паразит во устата.

Самата помисла е застрашувачка, но реална: паразит кој го гризе јазикот на својот домаќин, го зазема своето место во устата и останува таму до крајот на својот живот.

Токму едно вакво чудо на природата неодамна откри студент од Јужна Африка. Фотографии од оваа ретка сцена сподели со научната заедница и пошироката јавност.

Дон Марк, 27-годишник од Кејп Таун, ловел риба во близина на Иглениот 'Рт кога на јадицата се закачила риба цупула тешка скоро 3 килограми. Првичната возбуда од добриов уловот наскоро ја заменил шокот кој настанал кога почнал да ја вади јадицата. Од устата на рибата го погледнале, како што опишува, очите на „вонземјанинот“.

Марк, кој всушност студира морска биологија, слушнал за паразити кои се вдомуваат во устата на местото на јазикот, но никогаш не ги видел во природата.

Откако ја испратил фотографијата до професорот Ник Смит, зоолог од Универзитетот Норт-вест, се воодушевил кога открил дека овој вид паразит никогаш порано не бил фотографиран.

„Бидејќи сум морски биолог и ловам риби уште од дете, ова го гледам како мој придонес за подобро разбирање на паразитите кои живеат на или на местото на јазиците од риби и ајкули“, изјави тој за Daily Mail.

„Но, ништо навистина не можеше да ме подготви за моментот кога ја отворив устата на рибата и го видов овој вонземјанин со сини очи како зјапа во мене“.

Паразит кој се закачува за јазикот

Паразитите кои јадат јазици се познати со децении, но само во последниве години започнаа обемни студии за нивниот животен циклус и однесување.

Се верува дека сите видови на паразити кои го јадат јазикот го започнуваат својот живот како мажјаци, пловејќи низ океанот барајчи риби на кои би можеле да се закачат.

Се чини сите видови паразити - досега се идентификувани над 280 - целат кон само еден вид риба.

Откако паразитот ќе ја најде рибата домаќин, минува низ жабрите. Ако друг паразити не е вече сместен во рибата, новиот се сместува во устата, каде што се прикачува на јазикот. Користи преден уред за вшмукување, а се храни со пиење крв. За време на овој процес мажјакот се трансформира во женка, а телото неколкукратно се зголемува заедно со нозете, кои ги користи за да се закачи за рибата. Очите му се намалуваат бидејќи повеќе не му се потребни.

Кога јазикот на рибата на крајот умира и отпаѓа поради недостаток на крв, паразитот се приврзува на коренот на јазикот и ефикасно го заменува.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе