Првите знаци на Алцхајмерова болест може да се појават во очите

Очите се повеќе од прозорец кон душата, тие се и одраз на когнитивното здравје на човекот и би можеле, според најновото истражување, да ги сокријат првите знаци на Алцхајмерова болест, пишува CNN.

„Окото е прозорец кон мозокот“, вели офталмологот Кристин Грир, д-р, директорка за медицинско образование на Институтот за невродегенеративни болести во Бока Ратон, Флорида.

„Можете директно да гледате во нервниот систем со гледање во задниот дел на окото, кон оптичкиот нерв и мрежницата.

Истражувано е како окото може да помогне во дијагностицирањето на Алцхајмерова болест пред да се појават симптомите. До моментот кога меморијата и однесувањето се засегнати, болеста е веќе напредната.

„Алцхајмеровата болест започнува во мозокот неколку децении пред првите симптоми на губење на меморијата“, вели д-р Ричард Исаксон, невролог кој исто така е на Институтот за невродегенеративни болести.

Ако лекарите можат да ја идентификуваат болеста во нејзините најрани фази, луѓето потоа можат да направат избор на здрав начин на живот и да ги контролираат нивните фактори на ризик, како што се високиот крвен притисок, високиот холестерол и дијабетесот, рече Исаксон.

Ефекти на болеста врз мрежницата на окото

Колку рано можеме да видиме знаци на когнитивно опаѓање? За да дознаат, научниците испитувале донирано ткиво од мрежницата и мозокот на 86 луѓе со различен степен на ментална ретардација.

„Нашата студија е прва што обезбеди длабински анализи на протеинскиот профил и молекуларните, клеточните и структурните ефекти на Алцхајмеровата болест врз човечката ретина и како тие кореспондираат со промените во мозокот и когнитивната функција“, рече авторката на студијата Маја Коронио- Хамауи, професор по неврохирургија и биомедицински науки во Cedars-Sinai во Лос Анџелес.

„Овие промени во мрежницата се поврзани со промените во деловите на мозокот одговорни за меморијата, навигацијата и перцепцијата на времето“, вели Коронио-Хамауи.

Научниците собраа примероци од ретина и мозочно ткиво во текот на 14 години од 86 човечки донатори со Алцхајмерова болест и благо когнитивно оштетување - најголемата група примероци од ретина што некогаш биле проучувани, според авторите.

Научниците потоа споредија примероци од донатори со нормална когнитивна функција со примероци од луѓе со благо когнитивно оштетување и оние со доцна фаза на Алцхајмерова болест.

Зголемување на бета-амилоидот

Студијата за очи, објавена во списанието Acta Neuropathologica, откри значително зголемување на бета-амилоидот, клучен маркер за Алцхајмерова болест, кај луѓето со Алцхајмерова болест и рано когнитивно опаѓање.

Микроглијалните клетки се намалија за 80 отсто кај оние со когнитивни проблеми, покажа студијата.

Овие клетки се одговорни за поправка и одржување на други клетки, вклучително и чистење на бета-амилоид од мозокот и мрежницата.

„Најдени се (исто така) маркери за воспаление, што може да биде подеднакво важен показател за прогресијата на болеста“, рече Исаксон, кој не беше вклучен во студијата.

„Наодите беа евидентни и кај луѓе без или без минимални когнитивни симптоми, што сугерира дека овие нови тестови за очи може да бидат добро позиционирани за да помогнат во раната дијагноза“.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Здравје

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе