Прво Ferrari со преден погон – Зошто да не?

Ferrari со претставувавањето на новиот SF90 дефинитивно сврти нова страница во својата историја и се позиционираше како предводник во имплементацијата на нови технологии.

На сите им е јасно дека на V12 им се одброени деновите, особено откако концептот V8 twin-turbo се одомаќини, дури и во светот на хиперспортски автомобили.

Кај Ferrari работата ја заврши 4.0-литарскиот V8 „бисер“ што во SF90 доби хибридна конфигурација.

Нуди 780 коњски сили и максимален вртежен момент од 800 Nm, а кога ќе се вклучат трите електромотори (два напред), максимално достигнува 1.000 коњски сили.

Меѓутоа, кај ова Ferrari особено е интересно е што ќе вози до 25 километри на струја, а тогаш функцијата ќе биде исклучиво на двата предни електромотори, што знали дека ќе има преден погон.

Ferrari тогаш вози како класичен електричен автомобил  - нечујно – со брзина од максимални 135 км/ч.

Дополнително, тука се и функциите регенеративно кочење и онаа најинтересната – синергиски ефект.

Во тој случај, SF90 е ѕверка на која ретко кој може да ѝ парира: од 0 до 100 км/ч забрзува за 2,5 секунди, а на 200 км/ч е за 6,7 секунди. Максималната брзина тогаш е 340 км/ч.

Како функционира погонот на SF90, видете во продолжение:

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Цицлест четврток

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Read more

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Read more

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Автомобили

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе