Прво Ferrari со преден погон – Зошто да не?

Ferrari со претставувавањето на новиот SF90 дефинитивно сврти нова страница во својата историја и се позиционираше како предводник во имплементацијата на нови технологии.

На сите им е јасно дека на V12 им се одброени деновите, особено откако концептот V8 twin-turbo се одомаќини, дури и во светот на хиперспортски автомобили.

Кај Ferrari работата ја заврши 4.0-литарскиот V8 „бисер“ што во SF90 доби хибридна конфигурација.

Нуди 780 коњски сили и максимален вртежен момент од 800 Nm, а кога ќе се вклучат трите електромотори (два напред), максимално достигнува 1.000 коњски сили.

Меѓутоа, кај ова Ferrari особено е интересно е што ќе вози до 25 километри на струја, а тогаш функцијата ќе биде исклучиво на двата предни електромотори, што знали дека ќе има преден погон.

Ferrari тогаш вози како класичен електричен автомобил  - нечујно – со брзина од максимални 135 км/ч.

Дополнително, тука се и функциите регенеративно кочење и онаа најинтересната – синергиски ефект.

Во тој случај, SF90 е ѕверка на која ретко кој може да ѝ парира: од 0 до 100 км/ч забрзува за 2,5 секунди, а на 200 км/ч е за 6,7 секунди. Максималната брзина тогаш е 340 км/ч.

Како функционира погонот на SF90, видете во продолжение:

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе